Lucie a její synové

Datum: 
Čtvrtek, 20 Říjen, 2022
Jak pomoc dál?: 
Číslo účtu: 303944607/0300

Jmenuji se Lucie Lysáková. Od listopadu 2020 jsem samoživitelkou a mám v péči syny Milhaie (3 roky) a Vladika (1,5 roku), se kterými jsem si prošla nelehké situace. Ve vztahu s otcem synů, který je rumunské národnosti, jsem byla zhruba tři a půl roku. Poznali jsme se v práci a ze začátku to byl pěkný vztah. Asi po půl roce jsme se odstěhovali na Slovensko za prací a tam začalo z jeho strany domácí násilí, a to jak psychické, tak fyzické. Zároveň jsem ale otěhotněla a na jeho přání jsme se přestěhovali do Rumunska. Tam se situace tak vyhrotila, že jsem na něj musela zavolat policii. Následně odjel pracovat do Česka a já se synem zůstala v Rumunsku. Nechal nás bez peněz, nechtěl nechat udělat synovi pas a mě odmítl vyřídit rodičovský příspěvek. Musela jsem na internetu od cizích lidí poptávat mléko, plenky a jídlo, a nakonec mi začali pomáhat místní. Po několika měsících se přítel vrátil a odvezl nás do České republiky, kde jsme bydleli na ubytovně. Kvůli zhoršujícímu se domácímu násilí jsem se synem odešla do azylového domu v Olomouci, kde jsme zůstali deset měsíců. I přes to všechno jsem se snažila o nápravu vztahu a chtěla jsem chodit do partnerské poradny, což mi vždy slíbil, ale nikdy neudělal. Lékaři u něj mají podezření na psychickou poruchu osobnosti. Nakonec jsem vše ukončila a zůstala se synem a těhotná sama.
Mladší syn Vladik se narodil s kombinovanou vrozenou srdeční vadou. Péče o něj je pro mne o to náročnější. V těhotenství vypadalo vše v pořádku, až v den propouštění z porodnice slyšel pediatr šelest na srdíčku a zjistilo se, že syn trpí kombinovanou vrozenou srdeční vadou. Čtvrtý den po porodu byl transportován v kritickém stavu do Prahy do FN Motol na dětské kardiocentrum, kde byl operován (koartace aorty a bandáž plícnice). Pro mne jako samoživitelku to bylo a stále je velice náročné, protože jsem musela být doma se starším synem a mladší byl sám v nemocnici. Vzhledem k tomu, že defekty na srdíčku má ještě čtyři, čekají ho další operace. Také má sníženou imunitu a je pro něj velice nebezpečné jakékoliv nachlazení. 
Nyní nás čeká další operace dne 14.10.2022, kdy do Prahy odjíždíme již 13.10. Lékaři mu budou dělat debandáž plícnice a řešit defekt komorového septa (což je několikamilimetrová dírka v levé komoře). Doufám, že se lékařům podaří vyřešit vše co potrebují, abychom v dohledné době nemuseli na další operaci. Starší syn tam pojede s námi, protože nemám nikoho, kdo by mi ho pohlídal a rodinu nemám. Jedna osoba, která mi staršího syna mohla pohlídat, byla moje teta, ale ta bohužel 8. července 2022 nečekaně zemřela na pooperační komplikace pupeční kýly.
První den tam budeme s Vladikem a nasledující den ho doprovodím na operační sál, kde ho předám do rukou doktorům. Po operaci bude ležet na JIRP, kde za něj budou dýchat přítroje a tam ho můžu navštívit maximálně na 15 minut. Postupně ho budou odpojovat od přístrojů a na JIRP by měl být asi 2-3 dny po operaci a potom ho budou dávat na standardní pokoj, kde s ním budu moci být déle. Doufejme, že se to nyní obejde bez komplikací, protože při první operaci se mu u srdíčka objevil výpotek (asi milimetrová tekutina na srdíčku), který po několika dnech museli doktoři vyřešit drenem.
Je to náročné i pro staršího syna, protože musíme mít omezený kontakt s dětmi a proto nemohl ještě nastoupit ani do školky. 
Momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale v budoucnu bych chtěla využít získané znalosti rumunštiny a pracovat jako tlumočnice. Rumunsky umím dobře, jen ještě musím zlepšit gramatiku. Rýsuje se i možnost, že bych mohla pracovat jako sociální pracovnice pro rumunské migranty pro Charitu. 
Nyní kromě rodičovské pobírám přídavky na děti, alimenty na obě děti a příspěvek na bydlení. Momentálně se syny žiji v bytě 1+1 a s financemi na tom nejsme nejlépe, po zaplacení všech nákladů, nám zbývá asi 500 Kč na měsíc.  
Mým velkým snem je jednou založit vlastní nadační fond. Zatím nemohu nikomu pomoci penězi, ale vytvořila jsem alespoň skupinu na facebooku, kde mohou lidé v těžkých životních situacích sdílet své sbírky.
S oběma syny ze srdce děkuji za pomoc.


Číslo účtu: 303944607/0300


Pomoci můžete i tím, že při nákupu vstupenky na náš koncert do O2 areny stačí zaškrtnete voucher CHCI POMÁHAT, k ceně vstupenky se připočte 50,-, které půjdou do společného banku POMÁHÁTE NÁM POMÁHAT. My ke každé vaší padesátikoruně přidáme ještě padesát korun od nás a výslednou částku rovným dílem rozdělíme mezi deset lidí, či projektů, kterým budeme společně pomáhat. 
Předprodej:
https://www.ticketportal.cz/event/RYBICKY48
Pokud už vstupenku na koncert máte, můžete pomoci zde:
https://www.ticketportal.cz/event/POMAHATE-NAM-POMAHAT

Naši partneři